Ülkemizde Emniyet Kemeri Neden Takılmaz?..


Arka koltukta emniyet kemeri takmayan 25 kg. bir çocuğun 50 km/s hızdaki olası bir çarpışmada ağırlığı 1000 kg. olmakta ve ilk olarak önünde oturana ya da ön cama çarparak zarar görmektedir.
Arka koltukta oturan 75 kg ağırlığındaki bir yetişkin ise 3 ton ağırlığa ulaşmakta ve kucağındaki çocuğu 3 tonluk bir presle ezmektedir.

Çoğu sürücü otonun dereye-göle-denize uçtuğunda ya da devrildiğinde otodan dışarı çıkamayacağı düşüncesi ile emniyet kemeri takmaz.

Yıllar önce ülkemizde emniyet kemeri takma zorunluluğu getirildi. O da zar zor. Ancak emniyet kemeri takma zorunluluğu getiren kararname seçimler nedeniyle bir yıl ertelenmişti. Türkiye bu karar ile dünya ülkeleri arasında tarihte bir ilke imza atmış oldu. Oy kaygısıyla hayat kurtaran çok önemli bir güvenlik gerecinin kullanılmasını zorunlu kılan yasa sümen altı edilmişti. Şu anda da değişmesi gereken ve AB’ye uyum çerçevesinde birçok yenilik içeren Trafik Kanunu 3 yıldır Meclis’ten çıkamadı. Her gün onlarca hayat kararmaya devam ediyor. Ama kimse bu konuda bir şeyler yapmıyor.

Günümüzde emniyet kemeri denetimleri neredeyse hiç yapılmıyor. Emniyet kemeri takmayanların oranı neredeyse üçte iki, takanların bir kısmı ise ya koltuğun arkasından takıyor ya da takılı kemerin üstüne oturuyor. Bir de emniyet kemeri sesli uyarısından kurtulabilmenin pratik bir yolu olarak icat edilen ‘kemer tokaları’ satılıyor, hem de müşteriye hizmet amaçlı 3S Plazalarda… Aslında bu ürünün satışı suç olmalı. Neden bu konulara gereken önem verilmiyor? Neden emniyet kemerinin ne işe yaradığını halkımız bilmiyor? İşte bugünkü içler acısı durum ve bizi bu noktaya getiren bazı tespitler:

Sürücü kursları direksiyon hocalarının, kursiyerlerinin büyük çoğunluğunun çalışmalar sırasında emniyet kemerlerini takmadıklarını gördük.
Hatta direksiyon sınavlarında MEB müfettişlerinin bile emniyet kemer taktıklarına şahit olmadık.
Ülkemizde daha düne kadar arka koltuklarda emniyet kemeri olmayan otolar ürettik. Hala arka koltuk başlığı olmayan araçlar üretiyoruz!
Kuru sloganların dışında özendirici hiç bir girişimde bulunmadık.
Taksicimize, polisimize, öğretmenimize, devlet büyüklerine dahi emniyet kemeri taktıramadık.
Sözde usta şoförümüze, sporcumuza, gazetecimize, sanatçımıza, en okumuş kesimden her türlü bireye, velhasıl başkalarına örnek olması gereken bireylerin büyük çoğunluğuna emniyet kemeri taktıramadık. (Belki bazıları hâlâ aramızda olabilecekti!)
Çocukları ya kucakta-ayakta ya da arka koltukta emniyet kemersiz taşıdık.
Öğrenci taşıyan servis araçlarında düne kadar emniyet kemeri bulunmamaktaydı. Halen de büyük çoğunluğunda emniyet kemeri bulunmuyor ya da kullanılmıyor.
TV’de primetime’da yayınlanan her türlü dandunlu ya da şıkıdamlı dizide(polis otoları dâhil) araçların sürücü ve yolcularını oynayan sanatçılarımızın büyük çoğunluğuna emniyet kemeri taktıramadık.
Halkına her konuda örnek olması gereken devlet büyüklerimizin araçta ya da araçtan inerken, ne emniyet kemeri taktıklarını ne de çözdüklerini gözlemleyebildik.
Paparazzi programlarına takılan ‘ünlü kişilerimizin’ emniyet kemerlerini taktıklarını görüntüleyemedik.
Ülkemizde arka koltukta kemer takma zorunluluğu halen yok. Tartışılması sırasında bile insanımızın yaşamına mal olmaya devam edecek bu durum, maalesef ülkemiz için çok doğal görülüyor.
Üç yaşından itibaren aile ocağında gözlemlenmesi, okulda bilgilendirilmesi, trafik ortamında sergilenmesi gereken doğru alışkanlıkların bir refleks haline gelebildiği çağdaş ülkeler ile aramızdaki bu fark ne acıdır ki ancak iki nesil sonra kapanabilecek. O da doğruları çocuklarımıza bugünden itibaren vermeye başlayabilirsek…

Emniyet Kemeri Gerçekleri

Ülkemizde emniyet kemerinin neden takılmaması konusunda birçok teori üretilmiştir.

Trajikomik ve maalesef ülke insanımızın konu ile ilgili eğitim düzeyi ile paralellik gösteren bu varsayımlardan bazıları şöyle:

1. Hamile olanlar karın bölgesine basınç yapacağı ve dolayısı ile bebeğe zararı dokunur inancı ile…
2. Ticari araç sürücüleri serbest hareket edemedikleri için ya da ticari araç sürücülerine emniyet kemeri takma zorunluluğu bulunmadığı ya da usta sürücü oldukları için,
3. Arka koltukta oturanlar arka koltukların güvenli olduğuna inandıkları için,
4. Polisler saldırıya karşı güvenlik gerekçesiyle,
5. Koruyan ve korunanların sürücüleri güvenlik(silahlı çatışma) endişesi nedeniyle,
6. Korunanlar(makam sahipleri, üst düzey bürokrat ve yöneticiler, komutanlar) kendilerine nasıl olsa bir şey olmaz düşüncesiyle,
7. Özel şoför kullananlar ise sağa sola rahat ve konforlu yolculuk yapmak istedikleri için,
8. Çoğu sürücü otonun dereye-göle-denize uçtuğunda ya da devrildiğinde otodan dışarı çıkamayacağı düşüncesi ile emniyet kemeri takmaz.


Yazının devamı Popüler Bilim Dergisi’nde… 
  editör'den / bu sayıda / bayiler / eski sayılar / adres / kapak konusu